POVIJEST ŠKOLE



Razdoblje prije prvog svjetskog rata

Zagrebačko stručno školstvo datira od 1882. godine, kada je u Zagrebu  osnovana Obrtna škola pri Muzeju za umjetnost i obrt.

Obrtna je škola pri osnutku imala četiri odjela:
•    Građevno obrtni
•    Mehaničko obrtni
•    Umjetničko obrtni
•    Kemijsko obrtni

Građevna stručna škola se 1897. godine osniva kao zasebna jedinica u okviru Obrtne škole i time započinje proces razdvajanja Obrtne škole, usmjerene prvenstveno prema umjetničkom oblikovanju proizvoda, od Tehničke škole usmjerene na obrazovanje stručnih kadrova potrebnih u industrijskoj proizvodnji.

Razdoblje između dva svjetska rata

Tijekom idućih desetljeća dolazi do osnivanja Srednje tehničke škole (proizašle iz tadašnje  Građevinske škole) i Više tehničke škole kao zasebne i novoosnovane obrazovne stanove. Ovaj proces doveo je Obrtnu školu do Više škole za umjetnost, zatim do Akademije za umjetnost i obrt te na kraju do Akademije likovnih umjetnosti. Srednja tehnička škola bilježi u međuratnim godinama dinamičan programski razvoj.
Na početku, 1920. godine ona je bila škola za građevinsko obrtne poslovođe, da bi se 1923. godine proširila Školom za strojarske poslovođe, 1928. g. geometarskim odjelom i 1931. godine Večernjom škole za elektromontere. Iste se godine osniva strojarski odjel, a 1937. godine elektrotehnički odjel.

Razdoblje poslije drugog svjetskog rata
Nakon završetka rata potrebe za obrazovanjem stručnih kadrova se umnogostručuju. Škola dobiva velike zadatke a i novi status. Prvog prosinca 1946. godine postaje Savezna tehnička škola i prima u svoje odjele čak 1096 polaznika iz cijele Jugoslavije.  Iduće godine rješava se i pitanje prostora dovršenjem zgrade u Klaićevoj (bb)7.

Prvih je godina školovanje u saveznoj školi trajalo samo tri godine, što je i razumljivo s obzirom na hitne potrebe za stručnjacima u ratom opustošenoj zemlji. Tako je prva upisana generacija završila školovanje 1949. godine. Međutim, programska raznorodnost Savezne tehničke škole dovodi do njenog ukidanja, a od pojedinih odjela osnivaju se posebne tehničke škole: arhitektonsko-građevinski odjel postaje samostalna škola pod nazivom Tehnička škola. Geodetski odjel postaje Geometarski praktikum.
Strojarski, elektrotehnički i kemijski odjel postaju Tehnička škola industrijskog smjera. Ne smije se zaboraviti da je u tim poratnim godinama gospodarski razvoj bio ubrzan i da je dinamiku tog razvoja pratila i potreba za stručnim kadrovima što znači i za obrazovanjem tih kadrova. Sve se to odražavalo na transformaciji obrazovnih ustanova, kako u smislu uvođenja novih programa tako i u smislu pronalaženja novih organizacijskih oblika obrazovanja stručnjaka. Time se objašnjavaju mnoge organizacijske i sadržajne transformacije kroz koje su prošle tehničke škole nastale 1948. godine od Savezne tehničke škole.


Najznačajnije od tih promjena su:
Godine 1950. Tehnička industrijska škola postaje četverogodišnja škola.
Godine 1952. Tehnička industrijska škola prerasta u Tehničku školu s tri odjela; kemijsko tehnološki odjel, elektro odjel i strojarski odjel.

Godine 1960. kemijsko tehnološki odjel izdvaja se  kao zasebna odgojno-obrazovna ustanova. U siječnju 1978. postaje Kemijsko tehnološki obrazovni centar (KTOC). Na sadašnju lokaciju, u Ulicu grada Vukovara 269 seli se 1964./65. godine. Geološko rudarsko naftni smjer otvoren je 1982. godine. Godine 1990. upisuju se dva razreda u Prirodoslovno matematičku gimnaziju koja je prestala s radom 1994. g.  Godine 1991. upisuju se dva profila kemijskog tehničara: kemijski tehničar opći i kemijski tehničar procesni.
Škola mijenja naziv 1992. godine i od tada je poznata kao Kemijska i geološka tehnička škola. Dva razreda kozmetičara upisuju se 1995. godine. Školske godine 1999./2000. počeo se provoditi program za zanimanje ekološki tehničar. Eksperimentalni program Prirodoslovne gimnazije započinje od školske godine 2004./2005.

Promjenom naziva škole 2005. godine u Prirodoslovnu školu Vladimira Preloga počinje novo razdoblje u životu škole. Od školske godine 2009./2010. upisuje jedan sportski razred Prirodoslovne gimnazije.
Danas (2016.) škola obrazuje učenike u sljedećim smjerovima:
  • Prirodoslovna gimnazija
  • Kemijski tehničar
  • Ekološki tehničar
  • Geološki tehničar
  • Kozmetičar

Popularni postovi s ovog bloga